Serwisfotovideo

ul. Łokietka 17 
50-243 WROCŁAW

Polska, Dolnosląskie
Telefon: +48 516 55 88 78
E-mail: info@serwisfotovideo.pl

  • biała ikona youtube
  • biała ikona twiter
  • biała ikona facebook
  • biała ikona Instagram

Obsługa Klienta Komisowego

Kontakt >  /  Wysyłka >

Zwroty >  /  Płatność i gwarancja >

Polityka Prywatności>

Godziny pracy:

Poniedziałek 10:00 - 19:00
Wtorek 10:00 - 19:00
Środa 10:00 - 19:00
Czwartek 10:00 - 19:00
Piątek: 10:00 - 15:00

© 2018 Tiger Group 

serwis aparatów obiektywów Canon, serwis aparatów obiektywów Sony, Fototechnik serwis aparatów obiektywów Nikon, serwis obiektywów Sigma Tamron 

Upuściłeś aparat lub drona, obiektyw, kamerę do wody... Co teraz?

Wpadnięcie sprzętu elektronicznego do wody niekoniecznie oznacza, że ​​jest do wyrzucenia. Jeśli wykonasz pewne czynności, zwiększysz szansę przywrócenia go do życia.

1. Wyjmij zasilanie.

Wyjmij jak najszybciej zasilanie. Umieść sprzęt w suchym miejscu z dobrym przepływem powietrza, ale nie wystawiaj na działanie wysokiej temperatury, np. promieni słonecznych.

2. Wyłącz przełącznikiem sprzęt.

Jeśli sprzęt wpadł do wody trzeba wyłączyć go natychmiast po wyjęciu z wody . Dzieje się tak dlatego, że woda działa jako przewodnik prądu. Pozostawienie włączonego urządzenia może spowodować zwarcia i awarię w całym obszarze elektronicznym

3. Usuń karty ze slotów.

Karty są odporne latami na działanie wody ale tu chodzi o to aby karta będąc w slocie dodatkowo nie magazynowała wilgoci.Nigdy nie susz sprzętu "na słońcu" ani suszarką! Największym błędem zaraz po tym, gdy zdarzy się zamoczyć sprzęt, jest próba jego usilnego suszenia i sprawdzania czy może jednak działa. Prawda jest taka​, że sprzęt faktycznie przez jakiś czas może jeszcze działać, bo to nie woda jest w nim największym problemem lecz zwarcie prądu na skutek zawilgocenia obwodów.

4. Odepnij obiektyw.

Odepnij obiektyw i jeśli to była słona woda to natychmiast, przez kilka sekund, przepłucz obiektyw sodką wodą, chodzi o to aby sól nie "zżarła" powłok soczewek lub elementów elektroniki. Korozja w takich przypadkach następuje bardzo szybko - czasem tylko kilkanaście godzin. Jeśli to była woda słodka, to osusz zewnętrzne soczewki miękkim materiałem i jak najszybciej do serwisu.

5. Rozpoznaj problem

Jeśli upuściłeś sprzęt do słodkiej wody lub zostawiłeś go w deszczu, przejdź do kroku 7. Jeśli upuściłeś sprzęt do słonej wody lub zanieczyszczonej wody, musisz wykonać jeszcze jeden krok:

6. Namocz sprzęt

Może się to wydawać sprzeczne z intuicją ale ma uzasadnienie w logice. Jeśli masz w aparacie wodę słoną, musisz się jej natychmiast jakoś pozbyć. Sól zawarta w np. morskiej wodzie działa na pewno korodująco, dlatego należy ją jak najszybciej usunąć. Jeśli po zamoczeniu sprzętu w słonej wodzie nie zrobisz nic, twój sprzęt będzie niczym więcej jak kawałkiem śmiecia. Zdobądź dużą miskę czystej wody lub przepłucz pod kranem na ok. 5-6 sekund.

7. Wysusz ryżem...

Umieść sprzęt w szczelnie zamkniętej torbie lub woreczku z ryżem. Przy okazji, nie pozwól, aby ryż dostał się do wnętrza twojego sprzętu - masz obsypać ryżem a nie nasypać ryżu do sprzętu. Polecam w takiej sytuacji zakup ryżu w małych woreczkach po 100 gram każdy - wystarczy zakupić 8-12 woreczków czyli 2-3 opakowania zbiorcze. Duży minimum wielkości A4 woreczek strunowy. Otwórz wszystkie klapki, zdejmij wszelkie dekle i umieść w woreczku z ryżem lub obsyp ryżem w misce, garnku itp. Postaraj się tak przygotowany sprzęt z ryżem umieścić gdzieś w ciepłym, suchym miejscu.

8. Poczekaj ... i czekaj trochę więcej

Proces suszenia może trwać minimum kilka dni do tygodnia. Wszystko zależy od tego jak długo sprzęt był w wodzie. Jeśli był zanurzony w wodzie na kilka minut, prawdopodobnie musisz poczekać tydzień. Ważne jest, aby poczekać, aż aparat będzie całkowicie suchy, a ryż z rzeczy doraźnych jest najlepszym sposobem na osuszenie. Nie włączaj sprzętu zbyt wcześnie, bo możesz spowodować zwarcie w aparacie.

Jeśli wykonałeś wszystkie czynności wymienione powyżej, a sprzęt nadal nie działa, musisz skontaktować się z serwisem sprzętu: +48 516558878

 

Naprawa sprzętu po zalaniu na pewno nie jest zwykłym działaniem, bo wymaga to ​czasochłonnego ​procesu naprawczego polegającego na rozebraniu urządzenia na części pierwsze w celu ich dokładnego najpierw wyczyszczenia - jest to działanie pierwszego stopnia, zazwyczaj pomaga i kończy się już na tym. Czyszczenie wykonuje się przy pomocy ultradźwięków i specjalnej chemii w ultradźwiękach. Kwota robocizny dla takiego działania pierwszego stopnia zaczyna się od 600 PLN.